U četvrtak, 21. studenog 2024. godine, na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu održana je edukacija „Izvan zone komfora" – događaj koji je donio svježinu, inspiraciju i pregršt korisnih savjeta o javnom nastupu. Pod vodstvom doc. mag. art. Jelene Makovičić, certificirane trenerice i konzultantice scenskog glasa i govora, sudionici su se odvažili istražiti granice svoje zone komfora, svladati tremu i unaprijediti vještine komunikacije.
Jelena je započela edukaciju postavivši temeljno pitanje – zašto uopće nastupamo javno? Predavačica je publiku osvojila već na samom početku svojim ležernim pristupom, priznavši koliko voli raditi s mladima te koliko vjeruje da su vještine komunikacije ključne za osobni i profesionalni razvoj. Tijekom edukacije, koristila je primjere iz vlastite bogate prakse, te povremeno i šaljive komentare, čime je opustila okupljene studente te potaknula na aktivno sudjelovanje.
Posebno zanimljiv dio edukacije bio je fokusiran na neverbalnu komunikaciju i važnost prvog dojma. Jelena je naglasila kako je pravilno držanje tijela temelj uspješnog javnog nastupa, ilustrirajući to kroz principe Alexander tehnike. Pomoću koncepta "neutralnog tijela", objasnila je kako pravilno držanje može transformirati našu prezentaciju te nam pomoći u održavanju fokusa i koncentracije tijekom nastupa.
Osim što su sudionici pažljivo slušali predavačicu, imali su priliku istovremeno i sudjelovati u praktičnim vježbama. Dvoje hrabrih sudionika izašlo je pred publiku kako bi demonstrirali pravilno držanje tijela te važnost artikulacije i pauza u govoru. Predavačica je posebno naglasila značaj disanja iz trbuha, nazivajući ga "lijekom za sve" – tehnikom koja ne samo da ublažava tremu već omogućuje i bolju kontrolu glasa te ritma govora.
Jedan od najvrjednijih dijelova edukacije bio je fokus na autentičnost u javnom nastupu. Jelena je naglasila važnost "ulaska u vlastitu kožu" i prihvaćanja sebe sa svim specifičnostima, što je označila kao prvi i najvažniji korak uspješnog javnog nastupa. Posebno je zanimljivo bilo učiti o tome kako naše tjelesne navike, koje nosimo od djetinjstva poput svojevrsnog "tjelesnog ruksaka", mogu utjecati na način kako nas drugi doživljavaju tijekom prezentacije.
Za kraj, organizacijski tim projekta “Psihološka potpora” želi zahvaliti svima koji su doprinijeli uspjehu ove edukacije. Jelena Makovičić svojim je znanjem i energijom inspirirala sve prisutne, dok su sponzori edukacije učinili ovaj događaj nezaboravnim. Row Spirit pobrinuo se da sudionici ne ostanu gladni, Cedevita je prisutne okrijepila svojim veselim okusima, dok su Avon i A&K Flowers iznenadili predavačicu prigodnim darovima. Na kraju, portal Glas Studenta razveselio je najaktivniju sudionicu malim poklonom.
Sudionici su napustili edukaciju ne samo bogatiji za nove vještine, već i s dubljim razumijevanjem kako držanje, disanje i glas zajedno stvaraju moćan komunikacijski alat. Sa svježim znanjem i praktičnim tehnikama, sudionici edukacije spremni su za nove izazove izvan svoje zone komfora. Velika zahvala svima koji su podržali još jedan događaj u sklopu projekta “Psihološka potpora” te s nestrpljenjem očekujte iduće susrete!
Comments