top of page
Writer's pictureFilip Zekić

HAZMef simpozij „Mit ili istina“

Updated: Dec 4, 2021

27.11. – 28.11.2021., Hrvatska akademska zajednica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu organizirala je svoj prvi projekt - simpozij „Mit ili istina“. Unutar dva dana, u dvorani ŠNZ Andrija Štampar održano je sedam predavanja od strane vrhunskih medicinskih stručnjaka u svojim užim područjima struke. Cilj projekta bio je proširiti svijest o problemima medicinske svakodnevnice koji su pomalo zaboravljeni u vremenima pandemije.


U današnjem svijetu, susrećemo se s jedinstvenom problematikom – višak informacija. Granice između točnoga i netočnoga postale su zamagljene u gotovo svim strukama, ujedno i u medicini. Zato je lako razumjeti kako u pacijenata često može doći do zabluda uzrokovanih nebrojivim količinama internetskih članaka i oglasa. Ovo dovodi do poteškoća u međusobnom razumijevanju pacijenta i liječnika, što na kraju krajeva može uzrokovati nepotrebne komplikacije na putu do izlječenja. Iz navedenih razloga, na simpozij su pozvani predavači koji su u iznimno kratkome vremenu pokušali objasniti najčešće zablude koje susreću u svakodnevnoj praksi.




Fotografije: Inja Pavlić


U subotu smo ugostili četiri predavača. Predavanje o demenciji, bolesti modernoga čovjeka, održala je Prof.dr.sc. Marina Šagud, dr.med., pritom objašnjavajući najčešće stigme koje susreće u svijetu psihijatrije. Uslijedio je Goran Ivkić, dr.med., koji je odlučio svoje znanje iz neurologije prilagoditi na iznimno pristupačan način, koristeći motiv „straha“ kao izvor velikih nesporazuma u komunikaciji između doktora i pacijenta. Natko Beck, dr.med., iskoristio je svoje vrijeme kako bi upozorio svoje kolege i studente medicine na činjenicu da je ultrazvuk pluća iznimno korisna stavka svakodnevnoga liječenja, ali je u čestim slučajevima, nažalost, zanemarena. Gledateljima je ujedno dao mini-lekciju iz radiologije i aktivno pozivao sudionike simpozija da sudjeluju u diskusiji. Večer je zaključio Tomo Lucijanić, dr.med., specijalist endokrinologije koji je u vremenima pandemije bio prisiljen odmaknuti se od svojeg užeg područja struke, u korist liječenja pacijenata oboljelih od COVID-19. Ipak, prikazom slučaja osobe s rijetkom bolesti, pokazao je da je i dalje moguće pružiti potpunu potporu pacijentu prilikom velikog bolničkog opterećenja.





Fotografije: Inja Pavlić


Nedjelju su ispunila tri predavača koja su na slikovite načine prikazivali svoju problematiku. Prof.dr.sc. Romana Čeović, dr.med., objašnjavala je najčešće zablude o psorijazi koristeći slikovne prikaze iz njezine dermatološke ordinacije, dok je Ante Barišić, dr.med., koristio video-prikaze kako bi publici lakše objasnio detalje liječenja pacijenata s kataraktom i dioptrijom. Završni predavač, Prof.dr.sc. Vladimir Trkulja, posvetio je svoje vrijeme aktualnoj temi – učinku cjepiva na pandemiju COVID-19. Svojim znanjem iz područja farmakologije pojasnio je najčešće nedoumice koje ljudi imaju o cjepivu. Stoga, nije ni čudo da je riječ o najdužem predavanju na simpoziju.

Kao jedan od organizatora, moram izraziti izniman ponos na veliki odaziv na naš prvi projekt, pogotovo online putem. Nadam se da su svi sudionici uživali u ponuđenoj riznici medicinskoga znanja. Oni kojima je podignut interes za ovim temama uvijek mogu pogledati predavanja putem youtube kanala „HAZ studenti“. Svi studenti medicine ujedno su pozvani da nas kontaktiraju ako su zainteresirani za rad na sličnim projektima.


Vidimo se uskoro!


Fotografije: Inja Pavlić


1 comentario


Inja Pavlić
Inja Pavlić
06 dic 2021

Čestitke Filipu i ostatku organizacijske ekipe! Bilo je super. :) Veselim se idućem simpoziju

Me gusta
bottom of page