Želite ići na Erasmus+? Imate sreće, na prošlotjednoj konferenciji “ErasmusDays - TO GO” koju je organizirao fantastičan tim Hrvatske akademske zajednice (HAZ), imali smo čast razgovarati s Antonijom Gladović, ravnateljicom Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU), koja nam je raščistila česte nejasnoće asocirane s Erasmus+ razmjenama i projektima. Također, dala nam je uvid u ostale projekte te buduće planove AMPEU-a, kako bi nam približila iskustvo razmjene. Gospođa Gladović, kao i mnogi drugi, smatra da je vrijeme studiranja jedno od najboljih razdoblja u životu, ispunjeno beskrajnim prilikama za učenje, druženje i osobni rast. Naglašava važnost razmjene kao nečeg što će nas, ne samo akademski unaprijediti, već nam i dati nezamjenjiva životna iskustva. Od studentskih razmjena do stručnih praksi, Ampeu nam je omogućio uvid, to jest ‘sneak peek’ u europsko tržište rada.
Koji su, po vašem mišljenju, osim ECTS bodova, najveći izazovi s kojima se studenti suočavaju u korištenju Erasmus+ programa i kako agencija radi na njihovom prevladavanju?
“Zapravo, ono što je najvažnije je da kada student razmišlja o odlasku na Erasmus mobilnost, tome treba pristupiti kao jednom malom projektu. Znači, da dobro ispita koja su to sveučilišta s kojima njegov fakultet ili sveučilište ima sporazume, da dobro utvrdi na koji studij bi htio ići na mobilnost, koliko su zapravo ti studiji kompatibilni, to jest hoće li moći ostvariti priznavanje ECTS bodova i da se raspita, naravno, kakva je situacija s obzirom na smještaj u gradu ili državi u koju ide. Svi jako dobro znamo da u nekim državama postoji veliki problem sa studentskim smještajem i da je on iznimno skup. Primjerice, Nizozemska ili Portugal su zemlje gdje zaista postoje veliki problemi sa studentskim smještajem. Ako ste u većem gradu, poteškoće će biti veće nego li ako ste u manjem gradu. Nadalje, ako idete u državu zapadne Europe ili skandinavske države, morate očekivati da su troškovi života daleko veći, što znači da stipendija koju dobivate za Erasmus+, neće moći pokriti sve troškove koje će te imati.
Sve te faktore treba uzeti u obzir, međutim, ne bih rekla da su to poteškoće, već da su to elementi koje treba osvijestiti i na vrijeme o njima početi razmišljati, a onda sukladno njima odlučiti se u koju zemlju, na koji studij i u kojem trenutku otići na studentsku mobilnost.”
Koji su neki od gradova koje bi u svrhu studentske mobilnosti preporučili studentima?
“Kada sam ja studirala, nažalost, nisu postojali Erasmus+ projekti za Hrvatsku, to jest nismo mogli sudjelovati. No ono što mi sa sigurnošću znamo su države koje su najpopularnije među hrvatskim studentima. To su već tradicionalno Portugal i Španjolska, ali isto tako i zemlje kontinentalne Europe poput Poljske, Njemačke, Austrije i Slovenije. Znači, to su zemlje u koje se naši studenti najčešće odlučuju otići. Naravno, to ima smisla jer su to neke od zemalja iz našeg geografsko-političkog kruga, a uz to nisu među najskupljim odredištima za studentsku mobilnost.
Doduše, mislim da pitanje grada zapravo nije toliko važno s obzirom na to da su svi sveučilišni gradovi u EU prepuni međunarodnih studenata. U svakom gradu će te se osjećati kao da ste u sveučilišnom gradu. Trebalo bi razmisliti, što čovjeku više odgovara i na što je spreman. Nešto što bih svakako preporučila nekome tko razmišlja o mobilnosti je da stupi u kontakt s ESN-om (Erasmus Student Network). Jer su to sve studenti koji su već bili na studentskoj mobilnosti i imaju iskustvo ‘iz prve ruke’.”
Koji projekt je vama, ali i agenciji, bio najznačajniji i zašto?
“Erasmus+ program je svakako najvažniji i najznačajniji program mobilnosti, to je za nas apsolutni ‘must’. Naša agencija je osnovana sa svrhom provođenja Erasmus+ programa. Međutim, kao što sam već spomenula, studenti često zaborave da postoje i drugi programi unutar kojih mogu otići na mobilnost.
Recimo, CEEPUS je jedan od takvih dugogodišnjih programa koji je svojevrsni "mali Erasmus" za srednju i istočnu Europu. U okviru njega možete otići na semestralnu ili kraću mobilnost u svrhu izrade diplomskog rada. Uključene u sklopu CEEPUS programa su zemlje poput: Austrije, Bugarske, Rumunjske, Češke, Slovačke i Slovenije. Postoji širok spektar zemalja u koje možete otići za koje, naravno, također dobivate financijsku potporu. U sklopu CEEPUS programa postoje vrlo zanimljivi i kvalitetni sveučilišni programi. Naravno, Erasmus je najveći i najpopularniji program, no u slučaju da ne ostvarite uvjete za Erasmus, uvijek možete razmisliti o nekim drugim opcijama. Osobno znam veliki broj studenata koji su bili na Erasmusu, a potom su otišli i na CEEPUS, tako da su iskoristili najbolje od oba programa.”
Kako se povezujete sa studentima koji sudjeluju na Erasmus+ projektima? Postoji li neki sudionik ili projekt koji vam je ostao u posebnom sjećanju?
“Mi kao agencija zapravo vrlo malo surađujemo izravno sa studentima jer surađujemo s visokim učilištima, sveučilištima i fakultetima kojima dajemo financijska sredstva kako bi oni organizirali mobilnosti studenata. Sa studentima smo u kontaktu kanalima ESN-a koji su naša partner organizacija. S njima dogovaramo razne aktivnosti gdje studenti postaju Erasmus ambasadori na terenu i predstavljaju mogućnosti programa. Također, kroz promotivne filmove, koje je realizirao Knjaz, predstavljamo studente, a jedan od njih, Sebastijan, ostao mi je u fantastičnom sjećanju. Kolega je otišao na stručnu praksu u inozemstvo, u Austriju, gdje se nakon studija zaposlio, a zatim se vratio u Hrvatsku i osnovao vlastitu firmu. Sada radi u Abu Dhabiju. Ovo je zaista inspirativna priča koja pokazuje koliko zapravo Erasmus otvara vidike, ali i mogućnosti.”
Kako balansirate ovako odgovornu poziciju u agenciji s osobnim životom? Kako pronalazite ravnotežu?
“Više-manje svi se nalazimo u takvim situacijama gdje nam je vrlo izazovno balansirati između profesionalnih ili studentskih obveza s privatnim ili obiteljskim obvezama. Možda u studentskoj fazi života to manje dolazi do izražaja, ali taj sukob je nedvojbeno još uvijek prisutan. Kasnije, u profesionalnom životu, zaista može biti izazovno. Moram reći da situacija može biti posebno teška ženama, osobito u trenutku osnivanja obitelji. To je neosporiva životna činjenica. Srećom, tema balansa privatnog i poslovnog života sve više dolazi u fokus, kako na razini EU, tako i u širem društvu. Nakon pandemije se povećala svijest o mentalnom zdravlju, u smislu: koliko je taj balans između privatnog i poslovnog života važan za mentalno zdravlje, a time i za učinkovitost svakog pojedinca u društvu. Mislim da je to jedna tema koja tek nadolazi, a ono što posebno cijenim kod mladih generacija je da one više i bolje razumiju taj aspekt potrebe za balansom te zahtijevaju od svojih poslodavaca da o tome vode računa. Mislim da su puno više svjesni svojih prava, ali i skrbi o sebi.”
Kada se osvrnete na svoj profesionalni put, postoji li nešto što biste poručili mlađoj verziji sebe? Koje savjete imate za studente koji izlaze na tržište rada?
“Kada gledam unatrag na svoj profesionalni put, moram reći da, kad sam bila studentica, a studirala sam francuski i španjolski na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, nisam imala jasnu i strogo određenu viziju sebe te što želim u budućnosti raditi. Međutim, oduvijek su me zanimale druge kulture, multikulturalizam, međunarodna suradnja i jezici. Tako me put nekako vodio u tom smjeru. ‘Kretala’ sam se u smjeru EU projekata koji su se tada otvarali u Hrvatskoj. I tako, jedno, drugo pa treće, dovelo me do radnog mjesta na kojem sam sada. Stvarno mi je čast voditi agenciju koja provodi Erasmus+ program u Hrvatskoj.
Ono što sam možda intuitivno radila je to da sam prihvaćala prilike koje su mi se nudile i nisam se ‘zatvarala’ u fiksnu ideju što sve moram biti. Bila sam jako otvorena i fleksibilna prema raznim prilikama koje su mi se pružale i hrabro sam u njih kretala. To je zapravo ono što bih htjela preporučiti i savjetovati svim mladim ljudima. Naravno, da imaju svoje želje, snove i vizije sebe u budućnosti, što će raditi i čime će se baviti, no da ipak ostanu dovoljno otvoreni, fleksibilni i hrabri da se kreću u ‘nepoznatom’. Kada se pruži neka prilika koja možda na prvi pogled ne izgleda idealno ili sukladno njihovim snovima, da se odvaže i to isprobaju jer nikad ne znaju gdje ih to može odvesti.”
Comments