San i spavanje samo su dijelić fizioloških potreba čovjeka neophodnih za život. Kvalitetan san olakšava nošenje sa svakodnevnim stresom, smanjuje umor, povećava energiju te okrepljuje čovjekov um i tijelo.
Međutim, suvremeni način života, brzi ritam, povećan stres, tehnologija, slaba fizička aktivnost te konzumacija nezdravih namirnica narušavaju kvalitetu i količinu sna kod značajnog broja ljudi.
Veliki broj njih nije ni svjesno mogućnosti da pate od nekog oblika poremećaja spavanja. Poremećaji spavanja su stanja koja ometaju normalan obrazac sna, dovodeći do problema s uspavljivanjem, održavanjem sna i/ili kvalitetom odmora. Ne smije ih se shvaćati olako zbog značajnog utjecaja kojeg mogu imati na fizičko i mentalno zdravlje, produktivnost te kvalitetu života.
Kako prepoznati simptome poremećaja spavanja?
“Normalno stanje je uvijek se osjećati odmorno nakon buđenja i zadržati taj osjećaj tijekom dana. Sljedeća stanja upućuju na poremećaj spavanja: buđenje s osjećajem umora nakon sedam ili osam sati spavanja, spontano padanje u san za vrijeme sastanaka i društvenih događanja, neugodan osjećaj gmizanja i trnci u nogama praćeni neodoljivom potrebom za pomicanjem nogu, pogotovo ako se javljaju nakon lijeganja u krevet, vrlo glasno hrkanje i nemiran san.” navodi portal PlivaZdravlje.
Prisutnost bilo kojeg od ovih stanja može ukazati na poremećaj spavanja ili neko medicinsko stanje povezanomo s tim poremećajem, čije izlječenje čovjeku može zaista promijeniti život. Potrebno je razlikovati probleme sa spavanjem, primarne poremećaje sna, te poremećaje sna koji su uzrokovani nekim medicinskim stanjem.
Problemi sa spavanjem nastaju zbog loših navika. Radi se o navikama i čimbenicima okoline na koje se može utjecati i koje je moguće kontrolirati, poput pušenja, konzumiranja alkohola ili kofeina, intenzivnog vježbanja ili konzumiranja velikih obroka prije spavanja. Međutim, na umor može utjecati i promjena vremenskih zona prilikom putovanja uz psihološki stres koji dovodi do otežanog uspavljivanja ili spavanja. Također, stavke poput rokova na poslu, ispita, bračnih konflikata ili poslovnih kriza mogu imati značajan utjecaj na normalni ritam ljudskog spavanja.
Postoji veliki broj primarnih poremećaja spavanja, ali najčešći su nesanica ili insomnija, apnea kod spavanja, sindrom nemirnih nogu i narkolepsija. Apnea i narkolepsija dva su primjera koja mogu biti uzrokovana i određenim medicinskim stanjem, stoga se, osim terapijskog, u liječenju nudi mogućnost medicinskog pristupa.
Nesanica ili insomnija
Nesanice se opisuje kao stanje kada čovjek ne može zaspati u krevetu za vrijeme spavanja, ali s druge strane ga san uhvati ispred televizora, za vrijeme gledanja filma, čitanja ili čak za vrijeme vožnje automobila.
Najčešći simptomi nesanice su pospanost, umor, poremećaj koncentracije i pažnje, bolovi u mišićima, depresija te stanje pretjerane osjetljivosti poput osjećaja napetosti, zabrinutosti ili nervoze.
Uzroci nesanice su uobičajene životne situacije poput nekog stresnog događaja, emotivnog stresa, bolesti ili akutne boli te poremećaja dnevnog ritma. Nesanica nestaje kada i njezin uzrok.
Apnea kod spavanja
Apnea se manifestira kao prestanak disanja koji može trajati 10, 20 ili 30 sekundi, nakon čega čovjek počne grčevito hvatati zrak. Postoje dvije vrste apnee: opstruktivna i središnja. Kod opstruktivne apnee dolazi do suženja grla za vrijeme spavanja što sprječava protok zraka kroz dišne putove. Kada padne razina kisika, mozak šalje poruku tijelu ‘Probudi se i diši!’. Središnja apnea je puno rjeđa pojava te ju uzrokuje prestanak slanja signaanla za disanje od strane mozga, a prate ju različiti srčani i neurološki poremećaji.
Simptomi apnee su moguća pospanost tijekom dana, značajan gubitak pamćenja, otežana koncentracija, poremećaj pažnje, ćudljivost i ostali problemi.
Liječenje je moguće uspostavom točne dijagnoze, poput fizikalne ili mehaničke terapije, kirurškog liječenja, ili specifične terapije.
Sindrom nemirnih nogu
Sindrom nemirnih nogu karakterizira stanje povećane aktivnosti i osjetljivosti u nogama poput osjećaja trnaca, unutarnjeg svrbeža ili grčeva, praćeno neodoljivom potrebom za energičnim pomicanjem nogu u pokušaju da otklone te neugodne osjećaje.
Simptomi ovog poremećaja mogu biti različite jačine, od neugode do ozbiljnih smetnji.
Liječenje je putem terapije pod liječničkim nadzorom.
Narkolepsija
Definira se kao stanje spontanog padanja u san. Narkolepsija je povezana s katalepsijom, iznenadnom slabošću ili paralizom koja je izazvana smijanjem ili nekim drugim intenzivnim osjećajem, zatim paralizom u snu, pojavom u kojoj je čovjek napola budan ali se ne može pomicati, te halucinacijama, odnosno zastrašujućim snovima koji se javljaju na početku ili pred kraj sna.
Liječenje putem biheviorističke terapije ili pomoću lijekova.
Poremećaji spavanja nisu samo prolazne smetnje već ozbiljni zdravstveni problemi koji mogu imati značajne posljedice po fizičko i mentalno zdravlje čovjeka. Razumijevanje uzroka, prepoznavanje simptoma i pravovremeno traženje pomoći ključni su koraci za uspostavljanje kvalitetnog sna. Bez obzira radi li se o o nesanici, apneji, sindromu nemirnih nogu ili narkolepsiji, odgovarajuće terapije i promjene u načinu života mogu značajno poboljšati stanje.
Briga o kvalitetnom snu je ulaganje u zdraviji i sretniji život, jer kvalitetan san nije luksuz, već nužnost za fizičko i mentalno blagostanje čovjeka.
Izvori:
portal PlivaZdravlje https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/2284/poremecaji-spavanja.html
portal Vaše Zdravlje
Comments