top of page
Writer's pictureAna Filipan

Studentski eco-rave projekt: “Dobro se dobrim beatom vraća”

Već godinu dana ljubitelji hardstyle techno žanra na Instagramu mogu pratiti porast pratitelja i aktivnosti profila @underground.d.o.o. koji je, unatoč ondašnjim zatvorenim klubovima i manjku socijalizacije, održavao trend uspinjanja u popularnosti. Ponukani brojnim pitanjima i impresionirani odličnim konceptom eko-rejvova kao slike održivog načina zabave uz očuvanje okoliša, odlučili smo istražiti tko stoji iza profila i kako je sve počelo…


Foto: Enora Paola

DJ Pusmus: studentica Političkih znanosti i organizatorica žestokih partyja

S obzirom da se radi o partijima čije su lokacije nepoznate široj javnosti te ograničene na užu zajednicu koja ujedno i sudjeluje na događajima, rukovoditeljica Instagram profila i organizatorica Natali predstavila se te otkrila zanimljivu pozadinu cijelog projekta:


“Bokić, zovem se Natali dok me drugi zovu Pusmus jer je taj anagram postao dio mene i moje osobnosti, a započeo je kroz malu šalu te prerastao u DJ ime…

Dolazim s mora, odnosno iz prekrasne Pule gdje sam provela veći dio svojega života do odlaska na studij Političkih znanosti na kojem uspješno završavam 3. godinu.

Uz fakultet jako volim trenirati neovisno o temperaturama, fotografirati, obilaziti muzeje, raznovrsne radionice, izrađivati kolaž i uz to sve, naravno, slušati moju omiljenu - hard techno glazbu.”


Što za tebe predstavlja elektronička glazba, kako si se odlučila baš za taj žanr i kad si bila na prvom rejvu?

“Za mene je pojam elektroničke glazbe podosta opsežan jer se svašta baca u taj koš. Ona podrazumijeva korištenje određenih elemenata koje ne mogu reproducirati bend ili pjevač, a postiže veću dinamiku ili tempo od navedenih. Upravo sam se zato, zbog brzog tempa i agresivnih i repetitivnih melodija uhvatila bas za hard techno i njegovu iskrivljenu sliku na glazbenoj sceni. Iskreno, prvi mi je rejv bio u 4. srednje, znači prije 3 godine u pulskim tunelima Zero Strasse gdje sam prvi put uz hladnoću tunela osjetila najveću toplinu koja me prožimala osjećajući basove koji su se spuštali mokrim zidovima i kickove koji su mi ostali u mislima... Do tada je moje uho prihvaćalo svakojaku vrstu glazbe, od jazza i bluesa do rocka i trapa, no srce je zatitralo na dupli beat i odvelo me na razmišljanje.”



 


Kako si došla do ideje za Underground d.o.o. i jesi li se inspirirala već postojećim projektom?

“Ideja o Underground d.o.o-u javila se u sklopu jednog kolegija na prvoj godini faksa gdje smo trebali osmisliti projekt koji bi bio društveno inovativan i održiv, ali nismo ga trebali izvesti u praksi, već je trebao teorijski biti prihvatljiv... Moj projekt i trenutna politika kolektiva temelji se na smanjivanju otpada u glazbenoj industriji pogotovo nakon velikih manifestacija koje traju nekoliko dana, a smeće za njima ostaje godinama..

Potaknuta tom činjenicom, htjela sam svoju ljubav prema glazbi prenijeti kroz zvučnike, ali poštovanje prema prirodi i vodi prenijeti kroz afektivne i simpatične ideje i poklone poput “ako dođeš u petak čistiti lokaciju na kojoj ćemo đuskati, imaš besplatan upad sljedeći dan na rejv” ili novost poput eko pepeljara koje stanu u svačiji džep.”


Glavni moto Undergrounda?

“Jedan od glavnih mota koji se provlači kroz rejvove je “dobro se dobrim beatom vraća” jer kroz godinu dana đuskanja uz fenomenalne, male i velike, lokalne i regionalne DJ-eve, mali rejveri i oni koji tek postaju su ti iza kojih ne ostaje gomila smeća i mračna priča, već totalno obratno.”



Galerija: Privatna zbirka, Underground d.o.o.


 

“Veći festivali u inozemstvu - možete dobiti masažu i pojesti veganski sendvič, ali i gaziti po silnim čašama i bocama 90% svojeg đuskanja…“


“Za sad sam upoznata s brojnim malim kolektivima u Hrvatskoj za koje sam imala priliku i gostovati, ali, za sad, niti jedan koncept ne mari i ne naglašava na ekološkoj zagađenosti i podizanju svijesti - što bi svakako trebao. Čak sam upoznata s malo većim festivalima u inozemstvu poput Exhale gdje možete dobiti masažu i pojesti veganski sendvič, ali i gaziti po silnim čašama i bocama 90% svojeg đuskanja, što mi nikako nije jasno…”


Tko stoji iza organizacijskog tima Undergrounda, koliko je česta studentska populacija na đuskicama?

“Svoju sam ideju proširila na svoj mali kolektiv koji je dobio naziv Technokracija kao spoj političkog diskursa s glazbom, iz kojeg moram istaknuti moju dragu kolegicu i kako se kaže “partner in crime” Anu, zvanu Miško, koja je kroz trance scenu shvatila što je ljubav prema prirodi te prihvatila moju politiku koju sad zajedno guramo i detaljiziramo dalje.


Većina malih rejvera (od milja; sudionici na đuskicama) je studentska populacija, odnosno stariji od 18, jer maloljetnicima, nažalost, ulaz nije dozvoljen dok gornja dobna granica ne postoji.

Također, nismo upoznate jesu li zaista rejveri na faksu i jesu li uzorni studenti, no to se, kao i ostale priče i stereotipi, utopi u mračnim noćima gdje je naglasak na glazbi, a ne ulozi ili pozadini čovjeka.. “ podijelila je s nama simpatična Puljanka.

Pitali smo je i postoji li mogućnost volontiranja na događajima koje organizira, što je potvrdila:

“Svoje bonus djelo mali rejveri mogu postići tako da se odazovu svakog petka prije đuskice na toj lokaciji gdje zajedno s drugim rejverima volonterima i članovima kolektiva čiste mjesto budućeg zločina i okolni prostor te time iznude besplatan upad na rejv.”

“Kao geodeti mjerimo teren da vidimo je li zemlja pretvrda za naše cipelice ili je li dovoljno široka za naše duboke baseve”


“I za sam kraj, na pitanje tko organizira rejvove, odgovorit ću – upravo oni, mali rejveri koji vjerno prate skrivene lokacije i prihvaćaju novi koncept partijanja koji se udaljio od klupskog plesa te samim time stvaraju masu koja sama organizira svoje note i melodije.


Mi, članovi Technokracije, samo smo koordinatori i kao geodeti mjerimo teren da vidimo je li zemlja pretvrda za naše cipelice ili je li dovoljno široka za naše duboke baseve.

Jedino što odrađujem sama u ovome “poslu” jest marketing u smislu vođenja i oglašavanja naše Instagram stranice koja nam je jedina platforma za promociju te vrlo ponosno i zadovoljno mogu reći da nakon godinu dana prelazi brojku od 4000 rejvera!”


S obzirom na epidemiološku situaciju koja je utjecala na sve slojeve društva i socijalnog života, zanimljivo je kako su ljudi još jednom pokazali prilagodljivost na nove okolnosti, a u slučaju projekta Underground d.o.o., povratak old-school konceptu rejvova i ekološku osviještenost, što je zasigurno dobitna kombinacija održive budućnosti!






Comments


bottom of page